
Един от приветстващите плакати
Ходенето на технологични конференции има три основни цели:
- да научиш повече за новостите в технологиите
- да изядеш възможно най-много кексчета и сладки в паузите между сесиите
- да си свериш часовника с конкуренцията и да видиш какви са тенденциите в сферата на запад
Да си призная, в началото, като седнах да пиша тази статия, мислех да ви разкажа за организацията на DevReach, но след това се замислих и реших, че не искам да ви отегчавам със словоизлияния за това на колко високо ниво е било всичко или колко добро място за провеждане на конференции от такъв тип е кино Арена. Е, избрах друг подход… И така…
На DevReach 2010 посетих няколко изключително качествени лекции в сферата на ASP.NET, за които, обаче, също няма да се впускам в детайли, защото бяха брилянтни, но не и разтърсващи. Покрай тях попаднах и на няколко други лекции, които за мен се оказаха ключови тази година и мисля, че разкриха тенденции и новости, които наистина си заслужават да се отбележат и да бъдат споделени. Точно за тях възнамерявам да напиша. Предполагам, че ще стане малко по-дълго, но ви уверявам, че си заслужава четенето… ако ми вярвате, продължавайте да четете нататък.
Internet Explorer 9

Нещото е още в бета, но вече генерира врява и очакване до небесата, задвижвано от доста агресивна кампания от страна на Microsoft. Браузърът е пълен с иновации – download manager (как не се бяхме сетили за това по-рано – например… ъъъ, преди 10 години?), табове, които вече работят в отделни процеси и могат да се вадят в отделни прозорци от основния (вече мога да си наредя забилите експлоръри в единия край на екрана, а работещите в другия – cool), HTML5 поддръжка, тясна интеграция с Windows 7 и т.н. Няма да изброявам великолепните екстри повече, за да не поискате да си срежете вените от отчаяние.
Ще ви кажа, обаче, за това, което ми се видя важно и различно:
– Хардуерно ускорение на браузъра – зверски бързи скриптове и анимации (видимо с просто око преимущество пред всички останали популярни браузъри в момента).
– Поддръжката на стандартите, казват, е на ниво. Дано. Ще видим.
– Добавени са и Developer Tools по подразбиране (нещо като Firebug, ама малко по-бъглив). Независимо колко е бъглив, обаче, този фийчър е страхотен, защото за първи път ще можем да дебъгваме по-сериозно при клиентите си без да се налага да им инсталираме какъвто и да било допълнителен софтуер или добавки.
В заключение, както каза един от лекторите на DevReach, “Обещавам ви – IE9 е най-добрият браузър… който някога Microsoft са правили”. Аз лично, гледам с нетърпение към официалното му пускане. При всяко положение ще е по-добър от това, което имаме в момента. И не забравяйте, че и самите Microsoft казаха: “Friends don’t let friends use IE6″ – кампанията за изкореняването му продължава с пълна сила.
Разработка за iPhone и Android, използвайки Monotouch

За никой вече не е тайна, че следващите две-три години ще бъдат огромни за мобилните приложения. До момента iOS и Android бяха “готините нови играчи” при мобилните операционни системи. Ако се опитвате да изберете за кое от тях да напишете новото си убийствено мобилно приложение – грешите. Изборът ще бъде на потребителите и ако ще правите успешно приложение, то е почти сигурно, че в крайна сметка ще ви се наложи да го портнете да работи на всички възможни системи. Java-та на Android е ОК, но писането за iOS става на Objective C, което казано накратко “изобщо не е весело”. Има, обаче, светлина в края на тунела – Novell от известно време предлагат Monotouch ($399) – решение, позволяващо при разработка за iPhone хем да пишеш на C#, хем да се възползваш от екстри като garbage collection и всички API-та на телефона, хем накрая и да те одобрят в AppStore-a без проблеми. Скоро идва и MonoAndroid и въпреки че приложенията няма да могат да се портват автоматично на различните платформи, поне ще може да се пише на един съвременен език за всички тях – C#.
По казаното горе за одобряването в Appstore-a, скоро имаше вълнения – Steve Jobs се събуди накриво и забрани всякакви 3rd party библиотеки при разработката за iOS (покрай това временно изгърмя и monotouch – после всичко се върна както си беше, поради огромното недоволство, което Apple предизвикаха с това решение). Причината за въпросното решение, обаче, ми бе разкрита от Lino Tadros (Falafel Software) и се оказа, че далеч не става дума за настроението на Jobs. Apple не искат да допуснат Adobe Flash на платформата си, защото тези приложенията се пишат много по-лесно отколкото objective C приложенията. Заплахата, ако допуснат някакъв (какъвто и да било) портнат вариант на Flash, е огромна, защото след като се появят приложения на Flash и хората свикнат с тях, в един момент платформата би могла лесно да стане заложник на Adobe, които може да не пожелаят да ъпдейтнат Flash за (един хипотетичнен) iPhone 7 в продължение на 3 години, например. Apple би изгубила контрол.
Windows Phone 7

Играчите на мобилния пазар скоро ще се увеличат с още един. Най-накрая Microsoft решиха да ъпдейтнат безумно остарялата си мобилна операционна система. С нещо още по-безумно. Windows Phone 7.
Преимущества:
– Готино IDE за разработка (по традиция Visual Studio определя стандартите, по които оценяваме в последствие всички останали)
– Лесно писане на код за устройствата – ако вече сте писали някакви Silverlight неща, това тук би трябвало да ви се стори фасулска работа.
– Най-важното – ще помогне да се затрие безследно старият Windows Mobile
Недостатъци:
– Невъобразимо тъп интерфейс… Тъпо е да си изпуснеш шапката и опитвайки се да я вдигнеш, да я настъпиш, след което да се спънеш в нея и да я проклинаш, приземявайки се в гьол (действителен случай). Tъпо е да си изпуснеш чисто новата готина играчка от шоколадово яйце в тоалетната и да пуснеш водата по инерция (отново, действителен случай). Това тук, обаче, преминава всякакви граници и вдига високо в стратосферата летвата на тъпотата. Заради него Тъпометърът на бате Енчо лежи безжизнено, пръснат на съставните си части.
Интерфейсът представлява… текст и празни черни (или ако имате късмет, сини) простанства (80-те току-що звъннаха – искат си концепцията обратно). Екранът на телефона ви функционира като прозорец, през който виждате част от нещо по-голямо, в което можете да се местите насам-натам. Естествено, сред редове от текст. Отрязаният текст отдясно означава, че там има още текст. Мърдайки надясно, всичко се измества натам с една скорост, докато заглавието на приложението се движи с по-малка скорост. Много е готино – към 30-тата секунда гледане в това вече се чувствах замаян и дори мисля, че не знаех какво се случва известно време. “Добре дошли в бъдещето – тук няма нужда да дишаме лепило, просто си цъкаме на Windows Phone 7.” Според някои, това е новаторски интерфейс, завъртян около информацията, за разлика от всички други интерфейси, познати до момента, които са фокусирани около функционалностите. Според мен пък, това ще бъде огромен провал.
– Безумни изисквания от страна на Microsoft за одобрение на приложенията. Например, името на приложението ви трябва да е само с малки букви, трябва да поддържате задължително светла и тъмна тема на интерфейса и други подобни досадни и необясними неща.
– Нивото на Windows Phone 7 към пускането й е същото като на iOS 1.0 – няма копи-пейст, няма мултитаскинг за разработчиците. Изобщо, Microsoft трябва да изкарат още 3-4 версии, докато догонят конкуренцията.
Когато след една от лекциите запитах Lino Tadros от Falafel Software, каква изобщо е концепцията за успех на Microsoft и какво очакват да постигнат с този интерфейс, човекът каза: “Не веднъж съм им казвал, че това е безумие”. Неговата теза е, че Microsoft искат да бъдат различни (от кога?) и се целят преди всичко в корпоративните клиенти, като цел номер едно им е да сритат RIM и тяхното BlackBerry. То, блекберито, е мъртво така или иначе в дългосрочен план (процентното задоволство на потребителите им сочи 33%, при над 90% за iPhone и над 80% за Android), но Microsoft явно са решили да се уверят, че ще заемат мястото на RIM на пазара.
Влиянието на Apple

Спомням си как преди две години отидох за първи път на DevReach и седнах на първия ред с чисто новия си Macbook Pro. Всички ме гледаха като извънземен и хората с ръбести лаптопи, гордо притежаващи Windows XP и брутна маса над 5 килограма, ми хвърляха съжалителни погледи.
Е, две години по-късно положението е по-различно – масовото число от презентаторите, които нямаха нужда да ползват Visual Studio за да показват код, използваха Macbook, дори iPad за презентациите си. В публиката също се виждаха тук-там светещи ябълки.
Но не това е най-важното. Най-важното е, че това беше първата “майкрософтска” конференция, на която съм бил, където на ? от лекциите се спомнаваха Аpple, iPhone, iPad. И то с добро. Естествено, имаше и редовната доза кълнеж по адрес на Steve Jobs (донякъде заслужен). Но няма как да не ме радва, че Microsoft – ориентираните специалисти все повече обръщат внимание на начините, по които Apple правят дизайн на софтуер и хардуер. Наистина много има да бъде научено от там.
Тук е моментът да кажа, че тази конференция имаше един лектор, който сподели много интересни неща за бъдещето на потребителските интерфейси. Говоря за Scott Stanfield, CEO на Vertigo, който е работил както в Microsoft, така и върху NeXT, редом до Steve Jobs. Лекцията му беше страхотна и той предложи няколко книги за прочит и няколко филма за гледане, за които възнамерявам да пиша след като добия впечатления от тях, така че ако ви е интересно, навъртайте се наоколо.
Edit: Видях, че вече има видео от откриващите лекции на конференцията – горещо ви препоръчвам да гледате частта на Scott Stanfield, започваща някъде около десетата минута.
Agile методологии
В сравнение с 2008-ма те бяха наистина сериозно застъпени – интродукции и теми за напреднали в областта на методологии като Scrum и Kanban. Това може само да ни радва – agile методологиите изглежда са манна небесна за съвременната софтуерна индустрия. Някой хубав ден ще задълбая в това.
Финал
Това беше, в съвсем телеграфен стил. Надявам се да сте научили нещо ново или поне да ви е било интересно и забавно да прочетете всичко това. Очаквам коментарите ви, подозирам, че биха могли да се зaвържат интересни дискусии.
« IT шедьовърът на десетилетието – “Социалната мрежа” – “The Social Network” Да разберем дизайнерите – два наистина добри документални филма »
Три дни яли, пили и се веселили. И аз бях там. И аз ядох, пих и се веселих.
(коментар тип ‘руска народна приказка’).
…
P.s. Жалко, че нищо не каза за Beth messi и visual basic-ка; )
Beth Massi (за незапознатите) е лекторката, която показа бетата на Microsoft LightSwitch и упорито използваше Visual Basic в примерите си. Според мен повечето посетители искаха да видят още от нея. Под това “още” нямам предвид нищо свързано с конференцията.
Сега гледам, че Beth има блог в MSDN, наречен “Beth Massi – Sharing the goodness that is VB”… Някой има ли представа поради каква причина, жените предпочитат VB пред C#!? 🙂
Преди две години каката, която представи Entity Framework (и 100% чете този блог – за това и се извинявам, че не и помня името) също събра доста отрицателни отзиви от публиката с демонстрации на VB и недоумяваше защо никой тук не му се кефи 🙂
Ако разберем защо жените харесват Вб дигурно ще разберем защо ruby е популярен език в гей обществата. … и защо ако програмираш на ц със сигурност имаш поне едно елече с много джобове в гардероба.
:). Генерално погледнато ще намерим ключа към всички подобни легенди.
Заслужава си да пробваме! Прав си, че отговорът на този въпрос, сигурно свещенният граал на всичко. Сигурно ще получим нобелова награда за разгадаване на въпроса “Какво искат жените?” междувременно 🙂
П.С. Не очаквах такава дискусия, но и тая не е лоша.
П.С. 2 Ти беше най-активен в желанието да сложа Google Friend Connect на блога и сега не го ползваш. Объркан съм. Да не влизаш през андроида?
You’ve been trolled
Приемам, че и това, че упорито не искаш да нестваш коментарите е тролене? 🙂
пробвай да се нест-неш през мобилната тема…. а и да използваш гугал конекта
Мобилна тема is no more. Утрепах я – наистина не показваше пълните възможности на сайта и накрая пак я изключваш 🙂 С други думи – вече нямаш извинение.
Да се включа и аз по въпроса с VB – забелязала съм, че извън България езика е доста популярен. Дори мисля, че в щатите % на ползващите го е над 50, а защо при нас почти никой не пише на него не съм сигурна… Ако сте присъствали на презентацията на Мигел Кастро за web forms, щяхте да забравите веднага за спора кой от двата езика е по-добър 😉 Той човека си го каза – вместо да се караме помежду си за C# и VB, трябва да се обединим и да затрием java-та (само цитирам :))
П.П. Аз пиша на C#, така че донякъде оборвам тезата по-горе 🙂
Аз съм отявлен фен на Basic от времето, когато се наричаше QBasic и вървеше с всяко копие на ДОС. Този VB .NET изобщо не знам защо го наричат бейсик… спокойно можеше да се нарича и … GOSHO примерно.
А преди малко се сетих за една предполагаема причина на конкретни презентации да се показва VB. Според мен демонстрациите на всички продукти за разработка на MS, които (според тях) не таргетират професионалната гилдия, а обикновения power user(ка), се правят с VB.
@Raya – Чужденците по някога малко по-бавно схващат май, та не винаги са мерило за адекватност. Иначе мен Java-та не ми пречи, даже и бях фен навремето… Докато изведнъж се оказа, че трябва да си добре запознат с една камара 3rd party тулове и библиотеки, за да напишеш нещо смислено.
@Вангел – Мисля, че има доза истина в предположението ти за power user – (к)ите… но може и да не е маркетинг, а просто съвпадение. MS дават възможност да пишеш на няколко езика – не би трябвало да им дреме на кой точно, при положение, че ползваш .NET така или иначе. А защо се казва бейсик…C# защо се казва C?
C# звучи по добре от D flat.
If you know what I mean….
Хъм явно е било интересно, мен обаче въобще не ми е ясна на М$ политиката, според мен се опитват се да развиват прекалено много браншове и не знам какво ще се получи.
Признавам че се справят доста добре на дев и гейм(хбох) сцената.
Клиентските и сървърните им ОС-и последните години почнаха да стават що годе(но тук така или иначе имат големи ентр. компании който никога няма да могат да се откъснат от тях) т.е. този бранш и да се насерат, 3рд парти винаги ще им оправят продуктите, а M$ ще ги купуват (историята на Sysinternals)
Интересно ми е че в момента как също се опитват да гонят гиганти като Citrix & vmWare във виртуализацията, като се бият в гърдите че те си познавали по добре коре-а на ОС-а и можели да правят по тясна интеграция, тук пак мога да спомена sysinternals като пример как външна компания правеше по low-level продукти за ОС-овете им.
А за Уеб и Силвърлайт ги виждам да се превърнат нещо като Adobe до 5 години, платформа която е доста мощна и силна, но и доста капризна.
Все повече предпочитам да търся продукти и решения от малки фирми(било за софтуер или нови обувки), хората от тези фирми влагат 100 пъти повече старание и желание за да могат да избликнат. Започвам да се плаша от големите компании, въпреки че съм доста голям потребител на Епъл хардуер.
Само времето ще покаже накъде ще залитнат насоките им, мисля да запаля една свещичка по случая 🙂
Първо, благодаря ти за супер-изчерпателния и интересен коментар. Заради теб сложих рейтинги на коментарите (колегите поискаха начин да те рейтнат).
За малките фирми си абсолютно прав, но Microsoft не мисля, че ги бърка много какво точно няма да се получи от нещата, които пробват. Те се бутат на трудни и непознати за тях пазари, просто защото могат да си го позволят. Те имат и дял от Apple до колкото знам – просто искат да са навсякъде. На тях май им стига от време на време нещо като XBox, което да избие рибата в щатите, за да си заслужават всичките усилия. Има една тактика, за която Joel Spolsky говори – “масирания огън” – когато изкарваш нови и нови инструменти и екстри бързо и постоянно (без да търсиш идеално качество), така, че да държиш конкуренцията в постоянно отстъпление. Колкото повече се замислям, толкова повече се убеждавам, че Microsoft я прилагат много сериозно. 😉
За Silverlight и аз бях скептично настроен по-рано, но сега не е така. Adobe и Microsoft са две много различни животни. Microsoft са много напред в разработката на софтуер, който се използва, за да се прави друг софтуер. За мен Silverlight означава за първи път мултиплатформеност с добра поддръжка и чудесен фреймуърк на разположение на разработчиците. Платформата ще се използва много за бизнес приложения и софтуер за крайния потребител, според мен, a не чак толкова за игри и банери (Flash). 🙂
Хмм….та Пацо…какво било scrum? 😀
Аааа…… ни ма кефи какво става като не си попълнил задължителните полета при добавяне на коментар…..хич не му отива на блога ти 😯
😆 Лорче, първо, благодаря ти за коментара!
Признавам си с ръка на сърцето, че за Scrum нещата ми се избистриха именно на този DevReach. Общо взето имах представа за какво става дума, но все пак друго е да ти го кажат сдъвкано хората с опит, а после да го преразкажеш на няколко човека около теб 🙂 Иначе, тази последна изпитна оценка в ТУ за мен бе “6-“. Минусът, предполагам, за да ми напомня от една страна пълното безумие на този университет, от друга, че “винаги може още” 🙂
За коментарите – не бъди шокирана – блогът е базиран на WordPress, a той има малко дървена валидация на полетата по подразбиране. Качеството на усещането в блога, в тоя ред на мисли, расте със знанията ми за wordpress, умението ми да пиша и броя на хората, които го четат 🙂 Иначе има вариант да се логнеш с google-ски или yahoo акаунт – препоръчвам ти го, защото там крайния експириънс за потребителя е по-готин 🙂 Не въвеждаш мейли, имена постоянно… направо пишеш след първото влизане 😉 А и муцунката ти придобива все по-голяма известност, защото е до всеки твой коментар в тролския блог! Оферта, нали? 🙂
Даммм, определено е по-оферта 🙄
Пък ти продължавай да пишеш все повече и повече, пък аз ще се опитвам да ти наваксвам 😉